sobota, 14 maja 2016

POLITYKA PIENIĘŻNA I MONETARNA

Co to jest polityka pieniężna i monetarna?W jakim celu się ją prowadzi? Kto się tym zajmuje? 




Polityka pieniężna, polityka monetarna – jest to część polityki gospodarczej, polegająca na systematycznych działaniach mających na celu zapewnienie stabilności cen, czyli niskiej inflacji.
Politykę pieniężną państwa prowadzi bank centralny lub inna instytucja rządowa upoważniona do realizacji tej funkcji.
Polityka pieniężna jest realizowana przez bank centralny aby zapewnienie równowagę pieniężną w gospodarce oraz zapobieganie i zwalczanie inflacji.

Wyróżniamy dwa panujące standardy polityki monetarnej:
prymat antyinflacyjny- dbałość o stabilny poziom cen poprzez kontrolę podaży pieniądza na rynku,
autonomiczny charakter instytucji sprawujących politykę pieniężną- niezależność banku centralnego od rządu, parlamentu i wszelkich grup interesów.
Działania, jakie podejmuje bank centralny mają na celu oddziaływanie na podaż pieniądza w gospodarce, a także kształtowanie się stóp procentowych stosowanych przez banki komercyjne. Poziom tych stóp procentowych powinien być spójny z realizacją celu antyinflacyjnego.


Można wyróżnić dwa rodzaje polityki pieniężnej:

Ekspansywna - jej celem jest zwiększenie podaży pieniądza. Realizowana jest przez obniżenie stóp procentowych, zakup papierów wartościowych na otwartym rynku, obniżenie wskaźnika rezerw obowiązkowych. Kiedy łatwiej jest zaciągnąć kredyt na potrzeby produkcyjne lub konsumpcyjne, ludzie wydają więcej pieniędzy i popyt wzrasta, co może prowadzić do wzrostu produkcji i spadku bezrobocia.
Restrykcyjna - realizowana jest poprzez podwyżkę stóp procentowych, podwyższenie wskaźnika rezerw obowiązkowych, sprzedaż lub emisję papierów wartościowych . Prowadzi to do obniżenia podaży pieniądza, spadku popytu oraz wzrostu bezrobocia.

Cel strategiczny polityki pieniężnej

To cele ogólne odnoszące się do gospodarki jako całości. Może to być utrzymywanie wysokiej koniunktury i zatrudnienia, czy też walka z inflacją lub deflacją. Wybór samego celu pozostaje w ścisłym związku z przyjętą koncepcją roli pieniądza oraz banku centralnego. Ogniwem pośrednim między zmianą podaży pieniądza a zmianą popytu globalnego jest stopa procentowa.






https://mfiles.pl/pl/index.php/Polityka_pieni%C4%99%C5%BCna
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/o_nbp/informacje/polityka_pieniezna.html

2 komentarze:

  1. Najbardziej mi podoba się określenie celów strategicznych. Krótko aczkolwiek sensownie powiedziane https://www.cashbill.pl/platnosci/karty-platnicze

    OdpowiedzUsuń
  2. Polityka pieniężna musi być cały czas nadzorowana gdyż w końcu to wysokość cen w głównej mierze świadczy o tym czy mamy popyt i podaż. Jednak jak zauważyłam w moim sklepie internetowym to po wprowadzeniu płatności internetowych https://cinkciarz.pl/platnosci teraz klienci mogą wybrać dogodną dla siebie walutę do płacenia.

    OdpowiedzUsuń